3 zadania, które rozbudzą w Twoich dzieciach ciekawość świata

Rodzicu, pamiętasz etap, w którym Twoja pociecha pytała co chwila: “dlaczego”? Wykonując te zadania, znowu przeniesiecie się w te czasy, tyle że to ja dostarczam odpowiedzi.

Przygotowałam edu-wyzwanie: dwa eksperymenty i jedno zadanie plastyczne, w których główną rolę gra słońce. Poradzą sobie z nimi już przedszkolaki, a i starsze dzieci nie będą się nudzić.

 Pierwszy eksperyment dla najmłodszych, pokaże jaką siłę mają promienie Słońca.

Uwaga! Zanim rozpoczniecie wykonywanie zadania, zapytaj dzieci, dlaczego musimy stosować krem z filtrem i co ich zdaniem stanie się z kartką na słońcu. Samodzielne przemyślenia i porównanie ich z obserwacjami z pewnością spodobają się maluchom.

Na zdjęciu obok widać, że kartka wystawiona na słońce zblakła, ponieważ promienie uszkodziły związki chemiczne, które odpowiadają za barwę kartki. Odcisk ręki, gdzie był krem z filtrem pozostał czarny. Stało się tak, ponieważ krem odbija i rozprasza promienie słońca.

 

W drugim eksperymencie zbadamy, w jaki sposób różne kolory odbijają promienie słoneczne.

Uwaga! Przed rozpoczęciem eksperymentu zapytaj dzieci, która kostka lodu stopi się najszybciej, a która najpóźniej. Zapiszcie przewidywania dla wszystkich kolorów karteczek i porównajcie je z wynikami obserwacji.

Kostki lodu położone na kolorowych karteczkach topiły się w różnym tempie. Pierwszy stopił się lód na czarnej karteczce, ostatni na białej.
Czarny kolor pochłania najwięcej promieni słonecznych. Światło, które pochłonął kolor czarny nie znika, ale zmienia się w ciepło. Jasne barwy odbijają promienie słoneczne, więc powstaje mniej ciepła. Właśnie dlatego kostki lodu na ciemnych kolorach karteczek topiły się szybciej niż na jasnych.

 

Na koniec trzecie zadanie. W jego wykonaniu nie przeszkodzą nawet chmury. Będziemy rysować cienie, więc słońce możemy zastąpić lampką.

Wykorzystaj te 3 zadania jako lekarstwo na wakacyjną nudę.

Więcej pomysłów na aktywności dla dzieci znajdziesz tu: Jak połączyć dziecięcą kreatywność z logicznym myśleniem?

Karolina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *