3 zmyślne zagadki, które nijak się mają do podstawy programowej

Kiedy pracowałam w centrach nauki przekonałam się wiele razy, że astronomia to temat, który pobudza wyobraźnię i fascynuje dzieci. Masz takich uczniów w swojej klasie? Oni czekają na te zagadki!

Kilka lat temu prowadziłam pokazy w planetarium: był to duży dmuchany namiot, na jego kopule wyświetlała się projekcja gwiazd i Drogi Mlecznej. Ludzie leżeli wygodnie na wielkich poduchach i słuchali opowieści o nocnym niebie. Nawet małe dzieci siedziały w ciszy i skupieniu.

Pamiętam chłopca, miał może 5-6 lat, który podszedł do mnie po pokazie i powiedział: „Proszę pani, jest jeszcze taka jedna wielka gwiazda: VY Canis Majoris”. Ta całkiem skomplikowana do zapamiętania nazwa dla chłopca nie była żadnym problemem. Potem poznałam jeszcze wiele dzieci, które zaskakiwały mnie wiedzą o kosmosie. 

Sama jestem fanką astronomii, dlatego wymyśliłam wyzwanie, składające się z 3 zagadek w kosmicznym klimacie.

Fabuła jest prosta: radioteleskopy na Ziemi zarejestrowały nietypowy sygnał radiowy. Musimy odnaleźć jego źródło.

Inspiracją do tego  wprowadzenia była dla mnie historia Sygnału Wow! Odebrano go w 1977 r. w trakcie nasłuchu nieba prowadzonego w ramach programu poszukiwania życia pozaziemskiego. Astronom, Jerry R. Ehman, przeglądał zebrane podczas obserwacji dane, zobaczył nietypową sekwencję, zakreślił ją w kółko i obok napisał: „Wow!”.

Poniżej pierwsza z trzech zagadek.

Odpowiedź na pierwszą zagadkę dostarczy nam informację, z jakiego typu gwiazdy pochodzi sygnał. Poniżej znajdują się trzy grafiki, składające się na drugą zagadkę, dzięki której dowiemy się, jaka jest odległość gwiazdy od Ziemi.

Trzecia i ostatnia zagadka związana jest z gwiazdozbiorami zodiakalnymi. Jej rozwiązaniem jest nazwa gwiazdozbioru, do którego należy poszukiwana  gwiazda.

Komplet trzech odpowiedzi, to wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać finałowe rozwiązanie. Powodzenia!

Jak pewnie zauważyłaś(-eś), mechanizmy, na których zostały oparte te zagadki są uniwersalne. Możesz je dopasować do dowolnego tematu i wykorzystać w swoim edukacyjnym escape roomie.

Chcesz sprawdzić odpowiedzi? Kliknij tu:

Więcej zagadkowych inspiracji znajdziesz tu: 5 Kapitalnych Zagadek, Które Wyniosą Twój Escape Room Na Inny Poziom.

Karolina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *