Aha! Moment

Czym jest moment aha dla gracza?

W escape roomach zdarzają się zadania, na których rozwiązanie nie mamy żadnego pomysłu. Totalna pustka, nic nie przychodzi do głowy.

Próbujemy rozwiązać zagadkę na różne sposoby: szukamy podobieństw, albo rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie pasują do pozostałych. Napięcie jest coraz większe, czas ucieka. Chcemy poznać odpowiedź!

Po serii prób i błędów doznajemy czegoś w stylu olśnienia: „Czyli o to tu chodzi”! Tak, jak gdyby wszystkie elementy układanki nagle wskoczyły na swoje miejsce. Rozwiązanie staje się dla nas oczywiste. To właśnie takie chwile określamy jako „momenty aha”. Momenty aha są bardzo ważne, ponieważ budują wewnętrzną motywację gracza. W końcu własnymi siłami rozwiązaliśmy trudną łamigłówkę. Odnieśliśmy sukces.

Zagadka nie musi być skomplikowana, ani składać się z wielu elementów, aby wyzwalać u graczy momenty aha. Tak naprawdę im jest prostsza, tym lepiej. Rozwiązanie jest cały czas przed naszymi oczami, musimy tylko je dostrzec.

Na obrazku poniżej zostało zaszyfrowane czteroliterowe słowo. Przyjrzyj się i zastanów. Czy wiesz już jakie?

Przykład zagadki, która wyzwala u uczniów moment aha. Sam szyfr nie jest trudny, a zrozumienie reguły jego działania i w konsekwencji poznanie rozwiązania jest satysfakcjonujące.

Rozwiązanie zagadki

Należy zacząć od policzenia wszystkich figur. Na obrazku znajdują się: 1 trójkąt, 2 romby, 3 okręgi, 4 prostokąty. Rozwiązaniem są pierwsze litery figur w kolejności ilości ich występowania. Tu hasło = TROP. Aby zwiększyć poziom trudności, możemy zmienić wielkość figur, ich kolor, jak na grafice poniżej. Jeśli chcemy przygotować łatwiejszą wersję, wszystkie figury powinny wyglądać tak samo. Szyfr można zastosować do dowolnego tematu. Zamiast figur wystarczy użyć innych obiektów, np. roślin.

Karolina

2 thoughts on “Aha! Moment”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *