Escape room w internecie: zdalna nauka i zabawa w jednym

Od początku kwarantanny wirtualne escape roomy pojawiają się jak grzyby po deszczu.

Gdyby ktoś dwa miesiące temu zapytał mnie, czy każdy może własnymi siłami w parę godzin zrobić wirtualny escape room, poprosiłabym go, żeby popukał się w głowę. Na hasło escape room online przychodziły mi na myśl jedynie popularne gry typu point and click, gdzie gracz przeszukuje różne pomieszczenia i rozwiązuje związane z nimi łamigłówki. Jednak projektowanie takiej gry to wyższa szkoła jazdy. Tak z marszu się nie da.

Znane narzędzia, nowe zastosowania

To było dwa miesiące temu. Dziś zrobiłam już samodzielnie trzy wirtualne edukacyjne escape roomy. Nie stałam się twórcą gier komputerowych, zrobiłam je w formularzu Google. Jest to znane od lat narzędzie wykorzystywane do robienia ankiet i testów. Nie przyszłoby mi do głowy, że można zrobić z formularza Google wirtualny pokój zagadek.

Internet inspiruje

Odkąd rozpoczęła się kwarantanna i edukacja przeniosła się do internetu, w sieci zaczął krążyć escape room na temat Hogwartu wykonany przez pracowników biblioteki Peters Township Public Library w McMurray w Stanach Zjednoczonych. To mnie zainspirowało. Czemu nie spróbować zrobić coś takiego po swojemu? Okazało się, że nie zajmuje to aż tak dużo czasu, nie jest też trudne technicznie. Jedyne, co musiałam dokładnie przemyśleć, to kwestia łamigłówek. Jak je konstruować, żeby nie były nudne, w stylu poleceń z klasówki? Jak zrobić, żeby wciągały gracza w świat gry i nie wywoływały frustracji poziomem trudności lub powtarzalnością.

Natychmiastowy Feedback

Okazało się, że formularze Google mają pewną cechę, która sprawia, że escape roomy w formie formularza, mogą być dla graczy atrakcyjne i co najważniejsze, właściwie spełniać swoją edukacyjną funkcję. Wyobraźmy sobie taką sytuację: uczeń rozwiązuje zadanie. Popełnił błąd, który sprawia, że rozwiązanie jest w części lub w całości niepoprawne. Jeśli jest to sprawdzian, uczeń dowie się o swoim błędzie dopiero po sprawdzeniu go przez nauczyciela. Jeśli to zadanie domowe, być może w ogóle się nie dowie o błędzie. Przewaga escape roomu w formie formularza Google polega na tym, że uczeń natychmiast ma informację zwrotną. Dowiaduje się, o tym, że popełnił błąd. Ma szansę przeanalizować treść zadania i spróbować odpowiedzieć raz jeszcze. Co więcej, możemy dostarczyć mu wskazówkę, która naprowadzi go na właściwy trop i dodatkowe informacje, dzięki którym sam będzie mógł znaleźć rozwiązanie. Dzięki temu uczeń wie dokładnie, gdzie popełnił błąd i w jaki sposób go poprawić. Więcej na temat edukacyjnej funkcji popełniania błędów w grach pisałam TU.

Jakie zadania dobierać do wirtualnego escape roomu?

To szeroki temat, który można analizować pod różnymi kątami. Ja, zamiast się rozpisywać, wypiszę osiem typów zagadek, które zastosowałam do tej pory:

  • Podaj lub znajdź informację. Najprostszy typ zagadki. Odpowiedź dostarczam we wcześniejszych etapach gry  lub odwołuję się do wiedzy ucznia.
  • Szyfr. Można wykorzystać różne sposoby kodowania. Dobrze sprawdzają się szyfr podstawieniowy, w szczególności szyfr Cezara, a dla młodszych dzieci szyfr czekoladka.
  • Obliczenia matematyczne. Tego typu zadania idealnie nadają się do tego, aby wpleść w nie fabułę. Można liczyć postacie, ich atrybuty czy zasoby, którymi dysponują, np. wagę prowiantu, jaki niesie ze sobą rycerz.
  • Rozpoznawanie przedmiotów i wzorów, np. śladów zwierząt.
  • Spostrzegawczość: znajdowanie różnic między obrazkami, dopasowywanie wizerunku postaci do jej cienia.
  • Zegar: odczytywanie godziny.
  • Rozpoznawanie i liczenie figur (ile prostokątów jest na obrazku). Ten typ zadania może doskonale wspierać fabułę. Zamiast prostej grafiki z figurami, przygotujmy obrazek, na którym widnieje złożony z prostokątów zamek księżniczki.
  • Litery: znajdź i policz przedmioty na daną literę alfabetu. W tym zadaniu trenujemy także spostrzegawczość uczniów.

To tylko niektóre z zastosowanych przeze mnie rodzajów zadań do wirtualnego escape roomu.

Moje najnowsze pomysły na zagadki są już dostępne w nowym scenariuszu zdalnego escape roomu. Zagraj tu: Lew Ludwik szuka przygód.

Karolina
  1.  

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *