3 Nieoczywiste fakty na temat gier

Wyobraź sobie typowego gracza.

Czy widzicie nastolatka siedzącego przed komputerem w ciemnym pokoju? Może na dodatek jest leniwym odludkiem bez przyjaciół i z nadwagą. Na jego biurku jest pełno pustych opakowań po jedzeniu. Ma bladą cerę, bo kiedy ma się opalić, skoro prawie nie wychodzi na zewnątrz.


W co gra nasz bohater? W gry pełne przemocy, ogłupiające, powoli zamieniające go w socjopatę.

Oczywiście to przerysowany i krzywdzący stereotyp. Niestety ludzie często w ten sposób postrzegają graczy. Czasami taki osąd wydają osoby, które same nigdy nie zagrały w żadną grę.


 

        Jak jest w rzeczywistości? Oto trzy nieoczywiste fakty na temat gier

grający chirurg to szybki Chirurg

Granie w gry komputerowe poprawia koordynację ręka ₋ oko. To chyba najbardziej znany pozytywny aspekt gier. Badania wskazują, że chirurdzy, którzy regularnie grają w gry, popełniają o 37% mniej błędów i przeprowadzają operacje o 27% szybciej.

100 razy ten sam level? Nie szkodzi

Gry to doskonały trening radzenia sobie z porażkami. Gracz może stracić życie wielokrotnie w czasie gry. Nie oznacza to przegranej. Grę można rozpocząć od nowa lub od początku danego etapu. Aby wygrać, gracz musi wprowadzić nową taktykę, przetestować nowe możliwości. Uczy się podejmować ryzyko. To przeciwieństwo sytuacji, kiedy rezygnujemy z wykonania jakiegokolwiek zadania ze strachu przed porażką. Choćby było to podejście do tablicy na matematyce. Co z tego, że się uczyliśmy i mamy opanowany materiał. Tu nie ma wielu żyć i szans na zmianę strategii. W efekcie, zamiast próbować, nie robimy nic.

Nie wahaj się, Działaj

Granie w gry usprawnia proces podejmowania decyzji. Gracz wymyśla strategie, buduje sojusze, rozwiązuje problemy. Dokonuje założeń, które w jego ocenie pozwolą mu osiągnąć cel gry, np. wykonać misję, przejść do kolejnego poziomu. W czasie rozgrywki gracz nieustannie analizuje przyjęte założenia. Kiedy zajdzie potrzeba działania, musi natychmiast podjąć decyzję czy i w jaki sposób je zmienić.

Karolina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *