Głos robota w escape roomie. Jak zrobić zagadkę dźwiękową?

Chcesz uatrakcyjnić swój scenariusz pokoju zagadek? Dodaj do niego zagadkę dźwiękową. Dzieciaki będą zachwycone, jeśli na dodatek przeczyta ją Robot.

Jednym z elementów, który sprawia, że gracze dobrze bawią się w escape roomach, jest działanie na zmysły. W momencie, kiedy wymyślamy zadanie, powinniśmy zapytać siebie: w jaki sposób mogę zaangażować w tym zadaniu różne zmysły? Alternatywą dla kartki i ołówka może być zagadka dźwiękowa, którą usłyszymy po zeskanowaniu kodu QR. Dodatkowo możemy zmienić głos odczytujący treść zagadki, tak aby uczniowie usłyszeli np. głos robota. Oto jak to zrobić!

Instrukcja krok po kroku (poniżej znajdziesz link do intrukcji w wersji obrazkowej).

  1. Zacznij od wymyślenia treści zagadki i nagrania jej np. za pomocą dyktafonu w telefonie.
  2. Wejdź na stronę voicechanger.io. To tutaj możesz zmienić brzmienie swojego głosu na nagraniu. Masz do wyboru ponad 40 różnych efektów dźwiękowych, np. mowę robota, zwolnienie i przyspieszenie, radiowy pogłos. Kliknij upload audio, a następnie wybierz efekt dźwiękowy i pobierz nagranie ze zmienionym głosem.
  3. Zagadka dźwiękowa jest już gotowa. Teraz czas zająć się kodem QR, który będzie do niej prowadził. Aby go wygenerować, najpierw musimy utworzyć link, prowadzący do nagrania. W tym celu logujemy się na dysku Google i dodajemy tam nasz plik z nagraniem.
  4. Kiedy nagranie znajduje się już na dysku, klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i z rozwiniętego menu wybieramy opcję: pobierz link.
  5. Wchodzimy na stronę qrstuff.com. Tu wygenerujemy kod QR, prowadzący do nagrania. W polu data type zaznaczamy opcję Website URL. W polu content wklejamy pobrany przez nas wcześniej link do nagrania na dysku. Przechodzimy do dołu strony i klikamy opcję create a visual QR code. Nasz kod QR zostanie wygenerowany, a my będziemy mogli pobrać go, klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję: zapisz grafikę jako.
  6. Teraz możemy wydrukować kod QR i ukryć go w wybranym miejscu.

Instrukcja jest dostępna także w wersji obrazkowej. Kliknij tu, aby ją wyświetlić.

Przetestowałam ten sposób, używając kilku różnych efektów dźwiękowych. Dzieciaki były zaintrygowane i maksymalnie skoncentrowane na odsłuchaniu treści zagadki. Mieliśmy przy tym mnóstwo frajdy. Mam nadzieję, że ten pomysł przyda Ci się w Twojej szkolnej pracy lub w zabawie z dziećmi w domu.

Karolina

1 thought on “Głos robota w escape roomie. Jak zrobić zagadkę dźwiękową?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *