Jak zrobić escape room w domu?

Ten artykuł zawiera instrukcję, dzięki której zrobisz escape room w swoim domu.

Czy chciałbyś/chciałabyś wiedzieć jak zwykły stół, może stać się areną gry, która wciągnie Twoje dzieci tak, że nawet nie pomyślą o tym, żeby zajrzeć do telefonu czy komputera? Ta gra wywołuje wypieki na twarzach, okrzyki emocji, pobudza kreatywność i logiczne myślenie, a najlepsze jest to, że możesz prosto zrobić ją sam(-a). Co to za gra?

To escape room, czyli pokój zagadek. Ten artykuł zawiera instrukcję, dzięki której zrobisz escape room w swoim domu. Dowiesz się, jak korzystając z łatwo dostępnych materiałów, w mniej niż godzinę przygotować zabawę, w którą może zagrać nawet 7-latek.

Wideo o tym, jak zrobić escape room w domu nagrałam jakiś czas temu wspólnie z Biblioteką Sopocką. Ten tekst jest jego uzupełnieniem. Kliknij i zobacz wideo-instrukcję. Jeśli jesteś gotowy(-a) sprawić frajdę swoim dzieciom w domu lub w ogrodzie, czytaj dalej.

Przygotuj:

  • 2 kłódki na szyfr 4-cyfrowy, lub zapięcie od roweru na szyfr,
  • świeczkę, farbkę, pędzelek
  • lusterko,
  • balony w różnych kolorach,
  • taśmę klejącą i ciemny lakier do paznokci,
  • szablon do koła szyfrującego [link],
  • taśmę malarską,
  • kartki, kolorowe mazaki, długopis,
  • przezroczysta lub kolorową folię, np. z okładki do zeszytu albo koszulki na dokumenty,
  • karty do gry,
  • plecak,
  • plastelinę,
  • pinezkę,
  • nożyczki,
  • plastikową butelkę.

Z tych elementów powstanie 10 różnych zagadek.

W grze wykorzystamy motyw śledztwa. Z Waszego domu został porwany miś. Nasi mali gracze wcielą się w tajnych agentów, którzy będą rozwiązywać pozostawione przez porywaczy zagadki. Jeśli misja się powiedzie, uwolnią pluszaka.

Na początek pluszaka schowaj do plecaka i połącz suwaki kłódką, tak aby nie można było otworzyć plecaka. [Zobacz 13 minutę filmu].

Teraz przejdźmy do zagadek. Ich rozwiązaniami będą cyfry, które tworzą kod do kłódki.

  1. Zdrapka — napisz na kartce cyfrę kodu. Następnie naklej na nią przezroczystą taśmę i zamaluj ją ciemnym lakierem do paznokci. Kiedy lakier wyschnie, schowaj kartkę do plastikowej do butelki. Aby dostać się do kartki, butelkę trzeba będzie przeciąć nożyczkami. [Zobacz 14 minutę filmu].
  2. Hasło ukryte w tekście — rozwiązaniem tego zadania będzie kolejna cyfra. Litery składające się na hasło powinny mieć inny kolor. [Zobacz 17 minutę filmu].
  3. Zaszyfrowana wiadomość — do jej odkodowania użyjemy koła szyfrującego. Wydrukuj szablon. [Zobacz 21 minutę filmu].
  4. Niewidzialna wiadomość — napisz ją świeczką na białej kartce. Stworzy ona klucz do koła szyfrującego. [Zobacz 25 minutę filmu].
  5. Folia + tekst — kartkę wypełnij przypadkowymi literami. Litery nie powinny składać się w żadne słowa. Następnie nałóż na kartkę folię i narysuj na kartce okręgi w taki sposób, aby zaznaczyć litery składające się na ukryte słowo. [Zobacz 27 minutę filmu].
  6. Puzzle — na kartce narysuj jedną z cyfr kodu. Powinna być dość duża, niemal na całą wysokość kartki. Następnie potnij ją na części. W ten sposób uzyskasz puzzle. [Zobacz 30 minutę filmu].
  7. Balony — do środka wrzuć karteczkę z cyferką, do tego dołączamy zadanie matematyczne. [Zobacz 31 minutę filmu].
  8. Labirynt — wyklej go taśmą malarską na podłodze. Zadanie polega na tym, aby przechodząc od startu do mety, zebrać litery, które po odczytaniu dadzą nam jedną z cyfr kodu do kłódki. Na pozostałych ścieżkach labiryntu wpisz przypadkowe litery. [Zobacz 35 minutę filmu].
  9. Karty do gry — ukrywamy je w całym pokoju, np. przyklejamy je plasteliną pod krzesłami. Na stole zostawiamy kartkę z symbolem koloru kart, np. pik. Zadanie polega na tym, aby odnaleźć wszystkie katy w kolorze pik i policzyć je. W ten sposób uzyskamy kolejną cyfrę kodu. [Zobacz 36 minutę filmu].
  10. Wiadomość do odczytania w lusterku — zakoduj wiadomość, wykorzystując lustrzane odbicie. Odczytując ją, gracze poznają kolejność cyfr w kodzie do kłódki. [Zobacz 39 minutę filmu].

Nożyczki zablokuj kłódką. [Zobacz 41 minutę filmu].

Kiedy wszystko już jest gotowe, zaproś małych detektywów i zacznijcie grę. Życzę Wam kreatywnej zabawy i genialnej współpracy przy rozwiązywaniu zagadek!

Karolina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *