O mnie

Nazywam się Karolina Cisło. Zajmuję się wykorzystaniem gier w edukacji.  Stawiam na escape roomy, ponieważ uważam, że są one świetną zabawą, która rozwija.

Prowadzę warsztaty dla uczniów i nauczycieli,  wymyślam scenariusze lekcji z łamigłówkami oraz gry dla całych rodzin.  We współpracy z instytucjami kultury tworzę projekty gier edukacyjnych.

Tym, co wyróżnia moje warsztaty, jest precyzyjny cel: rozwijanie kompetencji przyszłości. Jestem przekonana, że w dzisiejszym świecie dobre oceny nie są gwarancją poradzenia sobie w życiu.

Bardziej niż w zdobycie paska na świadectwie, warto zainwestować w uczenie się  współpracy, komunikacji, krytycznego myślenia, kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów. Escape room jest zabawą, która to umożliwia.

Moja historia

Skupiłam się na kompetencjach przyszłości, ponieważ wiem, że większości przypadków za późno orientujemy się, że nam ich brak albo że niedostatecznie nad nimi pracowaliśmy. Sama przeszłam tę drogę. Zawsze się dobrze uczyłam, ale brakowało mi pewności siebie, nie panowałam nad stresem, trudności wydawały się czymś nie do przejścia. Dopiero po skończeniu edukacji, na własnych błędach, uczyłam się  formułowania wniosków i podejmowania decyzji, kreatywności, inteligencji emocjonalnej i kompleksowego rozwiązywania problemów.

Dlatego głęboko wierzę w to, że warto świadomie trenować kompetencje miękkie od najmłodszych lat. A ponieważ dzieci uczą się przez zabawę, powinniśmy im to umożliwić. Po to stworzyłam warsztaty escape room: aby sprawić dzieciom frajdę i uczyć je „przy okazji”.

Praca w edukacji

Przez trzy lata byłam edukatorką, potem specjalistką, w centrach nauki: najpierw w Hevelianum w Gdańsku, potem w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Poznałam tam kreatywnych, mądrych ludzi i ciekawe osobowości. Do reszty pożegnałam się z nieśmiałością, nauczyłam się skutecznie komunikować (5-latek chce wiedzieć, dlaczego woda „zamarza” w próżni — nic trudnego, chętnie wytłumaczę), poznałam innowacyjne sposoby na edukację, przede wszystkim escape room.

Nic z tego by mi się nie udało, gdyby nie praktyka: przeprowadziłam niezliczoną ilość godzin warsztatów z eksperymentami, gier edukacyjnych, escape roomów, zajęć dla dzieci, młodzieży i całych rodzin.

Czym się teraz zajmuję?

Tworzę projekty gier edukacyjnych we współpracy z instytucjami kultury. Pomagam nauczycielom zorganizować edukacyjny escape room w klasie, nawet jeśli uczą w małej wiejskiej szkole lub nie mogą zabrać uczniów na wyjazd. Prowadzę warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Tworzę gry dla całych rodzin.

Kiedy chodziłam do szkoły, nikomu z mojej klasy nie śniło się o grze edukacyjnej, wszystkie lekcje zlewały się w jeden ciąg. Za to dobrze pamiętam te kilka doświadczeń na lekcji fizyki w gimnazjum. Chcę, żeby dzieciaki miały dostęp do warsztatów, które na długo zostaną w ich pamięci.

Stworzyłam escape room dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wyobraź sobie dzieci rozwiązujące zagadki z wypiekami na twarzy, współpracujące, wymyślające coraz to nowe rozwiązania problemu. To właśnie jest sedno edukacyjnych pokojów zagadek. Widzę to za każdym razem, kiedy dzieci poszukują odpowiedzi, uczą się mylić i wyciągać z tych pomyłek wnioski, poznają siebie i swoje mocne strony. Widzę, jak towarzyszą im emocje i satysfakcja z pokonania trudności, jak to doświadczenie spaja całą grupę.

Sprawdź także mój blog. Publikuję tam materiały, scenariusze escape roomów dla rodziców i nauczycieli. Zobacz, czym jest escape room, pobierz materiały do druku i zorganizuj zabawę dla swoich dzieci lub uczniów.

Szukasz wartościowych warsztatów dla swoich uczniów lub odbiorców Twojego projektu?
Chcesz, aby Twoi podopieczni uczyli się kreatywności, logicznego myślenia i współpracy?
Potrzebujesz gotowego projektu gry edukacyjnej?

Skontaktuj się ze mną.